Prev/Next links
Зараз багато підприємств і компаній у різних сферах бізнесу переходять від системи жорсткого директивного менеджменту до командного. Такий стиль керівництва передбачає, що у пошуку та виробленні управлінських рішень беруть участь групи співробітників і керівників різного рівня.
Однак не всім управлінцям вдається задіяти потенціал персоналу на 100%, сформувати простір для ефективного обміну інформацією та залучити людей до активного обговорення і розв’язання питання.
Тому поширені випадки, коли після проведення чергової наради, зборів, засідання, стратегічної робочої групи, семінару, конференції тощо, — у людей залишається неприємний осад. Вони не розуміють мети своєї участі в цьому заході та відчувають жаль від витраченого даремно часу.
І свої враження вони формулюють наступними фразами: «Було ні про що», «Провели для «галочки», «Товкли воду в ступі», «І нащо я тільки туди пішов!»
Трапляються й інші ситуації, коли під час обговорення того чи іншого питання різні служби та підрозділи компанії/підприємства/холдингу відстоюють власне бачення або переслідують приховані цілі. Вони починають «тиснути авторитетом» на колег. Виникають суперечки й конфлікти, затягується процес вироблення й ухвалення рішень і в підсумку втрачаються можливості для якісних і значущих перетворень, навіть за наявності чудової попередньої експертизи.
Через це,
HR-и як активні драйвери змін та учасники управлінської команди, постійно «тримають курс» на створення й використання потрібного інструментарію — методів і технологій для підвищення ефективності бізнес-івентів, що проводяться в компанії, а також на залучення професіоналів, які роблять цей процес продуктивним і легким водночас.
Таким інструментом, що здатний принести практичну користь у проведенні перерахованих вище заходів, є фасилітація. А справжніми помічниками для HR-а можуть стати фасилітатори.
Чим фасилітація може бути корисна HR-у
- Фасилітація — це «антидирективний» інструмент обговорення актуальних питань і проблем. Технологія дає змогу залучати до одночасної участі в обговоренні всіх необхідних у конкретній ситуації співробітників: від ТОПів до вузькоспеціалізованих співробітників.
- Застосування фасилітації в компанії сприяє впровадженню культури ефективних групових дискусій. Зросте якість нарад, планувань, засідань робочих груп, стратегічних сесій, проєктних зустрічей тощо. До того ж компанія заощадить фінансові та часові ресурси.
- Участь у фасилітаційних сесіях — це можливість розвитку і розподілу відповідальності співробітників — учасників процесу за вироблені та ухвалені ними рішення. Це дасть змогу прискорити впровадження змін у компанії та мотивувати персонал на їх прийняття.
- Фасилітація — це ефективний метод для групового пошуку й ухвалення рішень з високим індексом залученості кожного співробітника. Адже багато хто з них — справжні джерела нових прогресивних ідей, що володіють високим інтелектуальним рівнем і здатністю до творчого мислення.
- Фасилітація дає змогу провести масштабний корпоративний захід на різні теми (від розширеної наради до бачення місії та цінностей). Одночасно в таких форумах або конференціях можуть брати участь 200-250 співробітників, з якими працюватиме в єдиному інформаційному просторі команда фасилітаторів.
- Фасилітація — чудовий майданчик для взаємного навчання, розвитку та обміну досвідом між експертами — «старожилами» і новачками компанії.
Крім того, фасилітація сприяє подоланню розбіжностей, мотивації персоналу на досягнення поставлених цілей, мобілізації великої кількості співробітників для розв’язання певного бізнес-завдання у стислі терміни, формуванню команди, подоланню спротиву персоналу.
Чим фасилітатор може бути корисний HR-у
«Фасилітатор — професіонал, який пропонує підтримку в контексті оперативного управління, надає метод і засіб, що допомагає знайти відповідь у складних ситуаціях, пов’язаних з операційною діяльністю бізнесу» (Тоні Манн, експерт фасилітації)
- Фасилітатор — нейтральний і неупереджений лідер, який організовує і спрямовує процес фасилітації, мотивує учасників на пошук і ухвалення рішень, контролює час і робить групове обговорення ефективним і комфортним.
- У «фокусі» фасилітатора — процес обговорення, досягнення результату, стан учасників.
- Фасилітатор діє «в межах» корпоративної культури компанії, не нав’язує своєї думки, сприяє розкриттю потенціалу кожного учасника.
- Фасилітатор під час генерації ідей учасниками враховує і цінує внесок кожного й використовує консенсус, щоб допомогти групі досягти результату.
- Хороший фасилітатор уміє реагувати швидко, якщо учасники «збилися зі шляху» під час пошуку розв’язання складної ситуації, й повертає групу в потрібне проблемне поле.
- Фасилітатор уміє слухати, ставити потрібні запитання, формує позитивну атмосферу, залучає й надихає учасників, управляє конфліктами, структурує роботу. Під час підбиття підсумків роботи створює умови, в яких учасники можуть ухвалити високоякісне рішення.
Фасилітатори вірять у міць колективного інтелекту, кидають виклик складним завданням і забезпечують енергією процес ухвалення рішень для впровадження якісних змін у бізнесі клієнтів!
Ольга Гулая,
MASTER ToP-facilitator,
Консультантка зі стратегічного розвитку та супроводу бізнесу,
Голова правління «Національної асоціації фасилітаторів України»
- Войдите или зарегистрируйтесь, чтобы отправлять комментарии